O projekcie

Hej! Witamy Was na stronie „Stargardzkich Gryfików”!

Gryf jest symbolem Pomorza – od wieków znajdował się on w herbach, pieczęciach i znakach miast oraz krain. Na pomorskie „salony” wprowadziła je dynastia książąt - Gryfitów, która rządziła na tym terenie od XII do XVII wieku. Ten mityczny stwór stał się symbolem nadbałtyckich ziem. Po dziś dzień w herbach i logach miast, wsi, gmin i powiatów można znaleźć jego ślady. Również w herbie Stargardu pół lew pół orzeł dumnie pręży się i „pilnuje” naszego miasta.

Miasto Stargard, oprócz stałego rozwoju nowoczesnych rozwiązań, nie zapomina o swojej przeszłości. Pragnąc zachować w pamięci, ocalić od zapomnienia miejsca, które niegdyś były bardzo ważne dla społeczności naszego miasta, stworzyliśmy Szlak Stargardzkich Gryfików. To właśnie one – symboliczne Gryfiki pokazują, w których, czasem pozornie mało istotnych miejscach, znajdowały się kluczowe dla poprzednich pokoleń kościoły, cmentarze i inne ważne budowle.

Baw się z nami i tropiąc za pomocą kodów QR, odnajdź ślady po „Aptece pod Lwem”, synagodze, młynie miejskim i domu kata. Czy uda Ci się znaleźć wszystkie Gryfiki? Przy każdym z nich czeka na Ciebie zadanie! A zatem… telefon w dłoń i do dzieła!

Do przejścia szlaku wystarczy urządzenie (smartfon, tablet) z czytnikiem kodów QR i dostępem do internetu.

Wideo