Hanza

Gryfiki

Informacje

  • Adres: Plac Wolności, Stargard

Hanzą nazywany był związek miast kupieckich położonych w północnej Europie. Podstawą jej działania była współpraca gospodarcza, polityczna i militarna. W XIV w. Stargard przystąpił do hanzy istniejącej od 1241 r. Głównym elementem rozwoju gospodarczego i handlowego miasta w tamtym okresie była przepływająca przez miasto rzeka Ina. Z portu miejskiego, położonego w okolicach dzisiejszej Bramy Młyńskiej, na płaskodennych barkach spławiano towary do portu w Inoujściu, skąd statkami pełnomorskimi eksportowano go do innych miast. Najcenniejszym towarem sprzedawanym przez stargardzian było zboże. Do Stargardu trafiały m.in. sukna pochodzące z Anglii, Flandrii, Fryzji i Brabancji.

Przy Gryfie znajduje się koga, która jest kojarzona ze statkami hanzeatów. Jest to okręt handlowy, jednomasztowy, przystosowany także do działań militarnych. Załoga takiego statku wynosiła ok. 80-90 osób. Koga była jednym z podstawowych statków Morza Bałtyckiego w okresie XIII-XV wieku.

 

Rozwiąż zadanie
Hanza to związek, który w Stargardzie do dziś symbolizuje niejako Brama Portowa. Zastanów się, co dzisiaj byłoby symbolem naszego miasta? Które miejsce uznałbyś za serce i środek Stargardu? Czy może to, w który się właśnie znajdujesz? A może inny punkt? Wyobraź sobie to miejsce za sto lat, a w domu spróbuj je narysować lub opisać. Kto wie? Może Twoje przypuszczenia się sprawdzą?
Rozwiąż zadanie
Sprawdź swoją wiedzę o Stargardzie i Gryfikach
Zadanie
Punkty
0
Quiz ukończony

Zdobyte punkty