Rok 1945

Gryfiki

Informacje

  • Adres: ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stargard

1945 rok, kończący II wojnę światową, przyniósł na Pomorzu intensyfikację działań wojennych. Z początkiem lutego nastąpiła ewakuacja niemieckiej ludności cywilnej Stargardu z powodu zbliżającego się do miasta I Frontu Białoruskiego. W tym czasie na konferencji jałtańskiej światowi przywódcy postanowili o zmianie granic po zakończeniu wojny. 5 marca do Stargardu wkroczyła Armia Czerwona, a 23 marca sowiecki komendant miasta powołał pierwszy polski zarząd miasta, który zarządzał tylko częścią miasta położoną za rzeką Iną. Do Stargardu przybyli pierwsi polscy osadnicy, w tym grupy kolejarzy, urzędników i pocztowców. 12 maja zarząd miasta objął swoją administracją cały Stargard.

Gryf z pękiem kluczy oraz tobołkiem (walizką) symbolizuje wielkie migracje, które były następstwem II wojny światowej oraz zmian granic poszczególnych państw. Ta zmiana przynależności państwowej dotyczyła także Stargardu. W wyniku tego miasto musieli opuścić jego dotychczasowi niemieccy mieszkańcy, a w ich miejsce przybyli nowi mieszkańcy, polscy obywatele, którzy z różnych powodów, m.in. zmiany granicy polskiej na wschodzie, utraty swojego dotychczasowego domu, czy to repatriacji, szukali nowego miejsca do życia.

 

Rozwiąż zadanie
Rok 1945 był przełomowy dla Stargardu, miasto zakończyło swoją niemiecką historię, a zaczęło pisać polską. W tym roku, i kolejnych, kształtowała się tożsamość Stargardu, m.in. przez odbudowę zniszczonych budynków, konstytuowanie się władz i urzędów, nowe nazwy ulic. Wciel się w powojennego pioniera i spróbuj nazwać główne ulice Stargardu. Jaka byłaby pierwsza nazwa, która przychodzi Ci do głowy? Przy jakiej ulicy umieściłbyś Urząd Miejski, a przy jakiej szpital?
Rozwiąż zadanie
Sprawdź swoją wiedzę o Stargardzie i Gryfikach
Zadanie
Punkty
0
Quiz ukończony

Zdobyte punkty