Wojna Pszenna

Gryfiki

Informacje

  • Adres: Wojska Polskiego, Stargard

Wojna Stargardu ze Szczecinem rozgrywała się w latach 1454-1464. Była wynikiem sporów trwających od około połowy XIV w. wynikających ze sprzecznych ze sobą przywilejów, które posiadały oba miasta oraz rywalizacji o dominację w handlu morskim. Stargard posiadał prawo do wolnego handlu bezcłowego do Morza Bałtyckiego, a Szczecin prawo składu wszystkich statków wypływających z księstwa. W XV w. napięcia te doprowadziły do otwartego konfliktu. W jego czasie doszło do wielu potyczek m.in. zniszczeń stargardzkiego i goleniowskiego portu w Inoujściu, zapalowania ujścia rzeki Iny, napaści na statki oraz szturmu na Stargard i spalenia jego przedmieścia, a ze strony stargardzian do spalenia mostu cłowego na Regalicy, w czasie którego zginęło 6 strażników i splądrowania części przedmieść Szczecina. Ponieważ obie strony dużo traciły na tej wojnie, a także dzięki mediacji miast hanzeatyckich, doszło do podpisania rozejmu w Anklam w listopadzie 1464 r.

Gryfik z workiem pszenicy i toporem symbolizuje największy otwarty konflikt pomiędzy Stargardem i Szczecinem, który został nazwany wojną pszenną. Nie przez przypadek, gdyż konflikt pomiędzy miastami dotyczył walki o prymat w handlu, a większość pomorskiej pszenicy transportowana była przez Stargard, który nie chciał się poddać szczecińskim przywilejom.

Rozwiąż zadanie
Wojna Pszenna czyli wojna handlowa toczyła się między największymi ówcześnie miastami – Stargardem i Szczecinem. Szczecin do dziś jest stolicą województwa i największym ośrodkiem miejskim w regionie. Stargard to jego „mniejszy brat”, który całkiem niedawno ze Stargardu Szczecińskiego przemianował się w samodzielny Stargard. Jeżeli będziesz miał okazję, odwiedź wieżę widokową w kolegiacie NMP Królowej Świata. Tam, przy odpowiednich warunkach pogodowych, od strony północno-zachodniej będziesz miał szansę zobaczyć wieże Szczecina. Pomachaj w jego stronę, a wybierając się do niego, nie zapomnij odwiedzić punktu widokowego w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła by pozdrowić z niego Stargard.
Rozwiąż zadanie
Sprawdź swoją wiedzę o Stargardzie i Gryfikach
Zadanie
Punkty
0
Quiz ukończony

Zdobyte punkty